Cem Karaca’ya saygı gecesi


Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında her yıl gerçekleştirilen ‘Ustaya Saygı’ konseri bu sene Cem Karaca anısına düzenlendi.

Cemal Reşit Rey konser salonunda gerçekleştirilen konserde Aydilge, Bahadır Tatlıöz, Can Bonomo, Hakan Aysev, Işın Karaca, İlkim Karaca, Kolpa, Mustafa Ceceli, Özgün, Retrobüs, Serkan Çağrı ve Yonca Lodi sahne alırken orkestranın şefliğini Onur Nar üstlendi.

Konser öncesi yapılan basın toplantısında duygularını ifade eden sanatçılardan festivalin sanat yönetmeni Serkan Çağrı, ‘Festivalin en önemli gecelerinden biri bu bizim için. Ustaya Saygı demekle kalmıyoruz, ustalarımızı genç nesillere de tanıtmaya çalışıyoruz’ dedi.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra Türk vatandaşlığından çıkarılan ve Turgut Özal döneminde yeniden vatandaş olan Cem Karaca’nın hayat arkadaşı İlkim Karaca, ’12 Eylül’de Cem Karaca’yı , Cemal Reşit Rey konser salonunda anmak, İstanbul’da doğmuş ve İstanbul’da son nefesini vermiş bir sanatçıyı İstanbul’da anmak gerçekten unutulmaz’ ifadelerini kullandı.

Genç şarkıcı Aydilge, ‘Onun Islak Islak şarkısını konserlerimde hep eşimin gözlerine bakarak seslendiriyorum ve onun şarkısıyla tekrar aşık oluyorum. Bu gece de eşim eminim bozulmayacak büyük ustanın, ilk aşkımın şarkısını söyleyecek olmak gurur kaynağı’ itirafında bulundu.

Işın Karaca’nın, ’20 yıldır hep bana sorulan bir soru vardır. Işın Karaca, Cem Karaca’nın nesi… Artık itiraf etmeliyiz İlkim abla’ sözleri herkesi güldürdü.

Ünlü sanatçı Özgün, Karaca’nın en sevilen şarkılarından olan ‘Tamirci Çırağı’nı üzerine giydiği işçi tulumuyla icra etti.

Kahya Yahya şarkısını söyleyen Mustafa Ceceli, ‘Ben Cem Karaca şarkılarını dinlediğinde ailemin ‘Sesini açma gelir götürürler dediğini hatırlıyorum’ Bugün, ben ustamız gibi söyleyemem ama gurur duydum’ dedi.

Yonca Lodi ‘Çok Yorgunum’ şarkısını ‘Bravo’ tezahüratları eşliğinde söyledi. Lodi, ‘Ben o şanslılardanım. Sahnede defalarca Cem Karaca’yı canlı canlı dinledim. Onunla evlat diye başlayan sohbetler yapmış bir insanım’ dedi.

Fularını Serkan Çağrı’ya hediye etti

Karaca’nın hayat arkadaşı İlkim Karaca, gecenin son performansı için sahneye Serkan Çağrı ile el ele geldi. Karaca, ‘Cem abisinin fularını huzurlarınızda Serkan Çağrı’ya veriyorum’ diyerek fuları Çağrı’nın boynuna taktı.

Can Bonomo ve Serkan Çağrı

Sekan Çağrı, Yonca Lodi, Işın Karaca ve Aydilge

Retrobüs’ün solisti Fırat Şahverdi, grubun konseptine uygun olarak Cem Karaca kılığında seyirciler arasından geldi. ‘Merhaba gençler ve daima genç kalanlar’ diye salona giren grup, ‘Namus Belası’nı seslendirdi.