‘Mehmed’in kadrosu belli oldu… Dizide kim kimdir?


Kenan İmirzalıoğlu’nun Sultan Mehmed’i canlandırdığı ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ dizisinin kadrosu belli oldu. İşte merakla beklenen dizinin konusu ve oyuncu kadrosu.

Aylardır merakla beklenen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolünü üstlendiği ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ için geri sayım başladı. Dizi çok yakında izleyiciyle buluşacak.

Yönetmenliğini Cevdet Mercan’ın üstlendiği ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ adını tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmış bir padişahın zafere giden yolda yaşadıklarını konu alıyor.

Merakla beklenen yapımın genel hatlarıyla hikayesi ise şöyle: 1451 yılında, babasının ölüm haberini alıp Manisa’dan Edirne’ye yani Payitaht’a doğru yola çıktığında, Sultan Mehmed’in bir büyük hayali vardı: Cihanın gözbebeği Konstantinopolis’i fethetmek.

Ancak büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller duruyordu. Şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermişti.

Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğu’na ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi veziriazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı da mücadele etmek zorundaydı.

Ama o engel tanımadı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerledi. Tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşattı, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından ‘imkansız’ denileni başararak Konstantinopolis’i fethetti.

En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırdı. O günden sonra Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını araladı ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğu’nun da temellerini attı.

Dizide, Kenan İmirzalıoğlu’nun yanı sıra Gürkan Uygun, Büşra Develi, Hazal Filiz Küçükköse, Funda Eryiğit, Sedef Avcı, Ertan Saban, İsmail Demirci, Atsız Karaduman, Burak Tamdoğan, Meral Çetinkaya, Altan Erkekli, İdil Fırat, Toprak Sağlam, Kaan Çakır, Serdar Orçin, Yavuz Sepetçi, Leyla Tanlar, Mert Yazıcıoğlu ve Çetin Tekindor rol alıyor.

İşte Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisindeki oyuncuların rolleri

Kenan İmirzalıoğlu, ‘Fatih Sultan Mehmed’ rolüyle izleyici karşısına çıkacak.

72 yaşındaki usta oyuncu Çetin Tekindor, ‘Çandarlı Halil Paşa’yı canlandıracak.

Gürkan Uygun ‘Delibaş’ı oynayacak.

Büşra Develi ‘Eleni’ karakterine hayat verecek.

Ertan Saban ‘İmparator Konstantin’i canlandıracak.

Hazal Filiz Küçükköse, ‘Melike’ karakterine hayat verecek.

İsmail Demirci ‘Şehzade Orhan’ rolünde.

‘Gülbahar’ karakterini Sedef Avcı canlandıracak.

Funda Eryiğit, ‘Evdoksiya’ rolünde olacak.

Leyla Tanlar ise ‘Esleme’ karakterini canlandıracak.

 

 

Share