MÜZİK NİKAHLI EŞİM, OYUNCULUK SEVGİLİM!


‘Erkenci Kuş’un ‘Leyla’sı Öznur Serçeler, Formsante dergisinin şubat sayısı için objektif karşısına geçti. 

Aslında klasik müzik eğitimi almışsınız. Oyunculuğa geçiş nasıl oldu?

Ankara’da çekilen bir dizide oynamıştım. Çok keyif aldım ve sonrasında bunun üstüne gitmek istedim. Eğitim alınca çok daha fazla keyif almaya başladım ve süreç beni bugünlere getirdi.

Halen müziğin içindesiniz diyebilir miyiz? Ya da yapmak istediğiniz başka şeyler var mı?

Anton Çehov’un çok sevdiğim bir sözü var: ‘Tıp nikahlı karım benim, edebiyat ise metresim. Birine kızarsam, geceyi öbürüyle geçiriyorum. Bu davranışımı belki biraz uygunsuz bulabilirsin ama en azından sıkıcı değil. Hem zaten, benim bu ikiyüzlülüğümden ikisinin de bir şey kaybettiği yok’. Bu sözü kendi hayatıma uyarlayacak olsam şöyle derdim: Müzik benim nikahlı eşim, oyunculuk ise sevgilim’ Müzik asla hayatımdan çıkarabileceğim bir şey değil. Çıkarmayı da istemem zaten.

Oyunculukla ilgili hayalleriniz ya da beklentileriniz neler? Kariyeriniz nasıl bir hikaye ile son bulsun istersiniz?

Öldüğümde son bulsun isterim! Tabii ki benim de hayallerim var. Sınırsızca hayal kurarım mesela… Her zaman kaliteli işlerde, kaliteli performanslar sergilemek isterim.

Fit kalabilmek için neler yapıyorsunuz?

Haftanın iki günü kişisel spor eğitmenimle pilates ve fonksiyonel antrenman yapıyoruz. Yapacağımız antrenmana, o haftaki bedensel ihtiyacıma ve yorgunluk durumuma göre karar veriyoruz. Düzenli spor yaptığım için de sağlıklı beslenmeye gayret ediyorum ve genelde iki öğün yiyorum. Günde mutlaka bir kere kendimi çok aç bırakıyorum.

Kendi başınıza kaldığınızda vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz?

İzlemek istediğim, bir süredir biriktirdiğim filmlerim ve dizilerim var. Onları izlemeye çalışıyorum. Aynı şekilde biriken kitaplarımı da aradan çıkarmaya çabalayıp okumalarımı yapıyorum. Bazen flüt çalışıyor, bazen yemek yapıyorum.

Evcimen misiniz yoksa dışarıda vakit geçirmeyi mi daha çok seversiniz?

Kesinlikle evcimenim! Ama sevdiğim mekanlarda arkadaşlarımla olmak da hoşuma gidiyor. Sürekli evde vakit geçirmek bazen sıkıcı gelebiliyor.

Ruhsal açıdan nelerden besleniyorsunuz? Neyi, nasıl düşünmek ya da ne yapmak iyi geliyor?

Sevgilimden besleniyorum (gülümsüyor). Aynı zamanda ilham veren şeyler izlemeyi, okumayı seviyorum. Mesela TEDx konuşmalarının çok sıkı bir takipçisiyim. Diğer yandan arkadaşlarımla geyik yapmak çok iyi geliyor.

‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’ oyunu ve ‘Erkenci Kuş’ dizisi bir arada nasıl gidiyor?

Çok güzel gidiyor. Dizi ve tiyatro, oyunculuk performansı adına birbirinden çok farklı platformlar aslında fakat ben ikisini de çok keyifli buluyorum. Ama düşündüğümde iki karakteri de aynı anda canlandırıyor gibi hissetmiyorum. Hatta ikisi de kafamda çok ayrı odacıklarda! Tiyatroya girdiğimde Maria’ya ait odacık aktif hale geliyor, tamamıyla ona konsantre oluyorum. Aynı şekilde dizideki Leyla odacığı da dizi setine gelince aktifleşiyor. Oynadığım bu iki kadının ortak özelliği işinde başarılı olması, işine çok kıymet vermesi ve iki adam arasında kalması…