‘Altın Karagöz’ heyecanı başlıyor


Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından bu yıl 32.’si düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması, 7-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Özgün formatıyla geleneksel çizgisini koruyarak bugünlere gelen ‘Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan kültürlerin, halk dansları olarak dünyaya yansımasını gözler önüne sunuyor.

57. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilecek yarışmaya bu yıl 24 ülke katılıyor.

Bolivya, Brezilya, Gürcistan, Kolombiya, Güney Kore, Makedonya ve Rusya’dan Nijerya’ya kadar  halk dansları ekipleri, kültürel birikimlerini Bursa’da izlenime sunacak. Bursa’nın 17 ilçesindeki sahnelerde 6 gün boyunca gösteriler de gerçekleştirilecek.

Yarışmada ayrıca Çin’den bir gösteri ekibi de yer alacak. Çengçou şehrinden katılan ‘Henan Art Troupe’ adlı topluluk 10 Temmuz Salı gecesi 45 dakikalık performansı ile Bursalılara muhteşem bir program sunacak.

Kortej 7 Temmuz’da gerçekleşecek

Bursa’da 7 Temmuz Cumartesi saat 18.30’da Heykel Atatürk Anıtı önünden kortej ile başlayacak gösteriler, 7 Temmuz akşamı saat 21.00’de Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu sahnesinde tüm ekiplerin 3’er dakikalık performansları ile devam edecek.