AİLECE PAZARCI OLDULAR!


Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı tatilde çocuklarıyla pazarda meyve sattı.

Ekran başından çocukları uzak tutabilmek için çeşitli yollar deneyen sanatçı, bu kez çareyi bahçeden topladıkları meyveleri pazarda satmakta buldu.

Çatalca Halk Pazarı’nda sanatçıyı satış yaparken gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenler artınca ‘meyve alana fotoğraf bedava’ şeklinde espri yapan Çağrı ve oğullarının ürünleri kısa sürede satıldı.

Bu örnek davranışı sosyal medya hesabından da paylaşan Çağrı şu notu düştü:

Öğrenmek yalnızca okuyarak olmaz. Hayatı her yönüyle görmek ve yaşamak gerek. Bu nedenle çocuklarımıza değişik ortam ve fırsatlar oluşturmalı, onların iletişimci ve girişimci ruhlarını canlandırmalıyız. Hepimiz kendi çocukluğumuzda yaşadıklarımızı, deneyimlediklerimizi hatırlayıp, onların da yapabileceklerine inanmalıyız. İki gün önce ortaya koyduğumuz bir düşünce hem çocuklarımızı hem de bizleri heyecanlandırdı. Küçük oğlum Eser internette gördüğü pahalı bir oyuncağı almak istedi. Biz de onu satın alabilmek için çalışıp kendisinin kazanması gerektiğini söyledik.

Nasıl yapabilirim diye düşünürken aklımıza bahçemizdeki meyveler geldi. Bunları toplayıp pazarda satmasını teklif ettik. Ve büyük gün geldi. İki oğlum da bambaşka bir heyecan yaşıyorlardı. Her gün sabah kalkınca bilgisayar oyunlarına koşan bizim küçük adamların bu sabah akıllarında oyun değil pazar vardı. ‘Haydi baba pazara geç kalıyoruz’ deyip erkenden hazırlandılar. Pazara gidip standımızı açtık ve artık gerçek hayatla yüz yüzeydik.

İlk defa müşterilerle muhatap olup, ürünlerini anlattılar, pazarlıklar yaptılar, para üstü verme deneyimi kazandılar, toplum içinde seslerini yükseltmeye çekinen çocuklar, ürünlerini satabilmek için bağırmaya başladılar. Kazandıkları parayla alacakları şeyleri hak ettiklerini düşünerek bunun keyfini yaşadılar. Onları izlerken ben de çocukluğuma gittim. Aramızda bir fark vardı. Benimki zorunluluk, onlarınki ise eğlenceydi. Neticede farklı ve güzel bir gün yaşadık. Ekrana bağlanmadan da hayata bağlanılabileceğini keşfettiler.

 

Share