‘Mandıra Filozofu’ okullara da karşı


‘Mandıra Filozofu’ filmleriyle tanınan Müfit Can Saçıntı, Astrofest 2018 için geldiği Uludağ’da sevenleri ile buluştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte astronomi tutkunlarıyla Uludağ’ı keşfe çıkan sanatçı, Türkiye’deki eğitim sisteminin alternatifsiz bırakılmasına karşı olduğunu söyledi.

Formal eğitimin çocukların yeteneklerini keşfetmesini kısıtladığını ifade eden Saçıntı, ‘Bilimin öğretildiğini varsaydığımız okullara karşıyım. Tek öğrenme modeli okullar mı olmalı? Okul merkezli eğitim, çocukların zihinlerini dumura uğratıyor ve bizler birçok alanda onların başarılı olmasını bekliyoruz. Günümüz dünyasında ise herkes ihtiyacı olanı internet vasıtasıyla öğreniyor’ dedi.

Müspet bilimlerin kurucularının eğitimlerine dikkat çeken sanatçı, en iyi öğrenme yolunun deneyerek ve yaşayarak kazanılabileceğini söyledi. Üniversite sisteminin de başarıdan uzak olduğunu ifade eden Saçıntı, öğrenmek için okulun şart olmadığını vurguladı. Steve Jobs, Bill Gates gibi isimlerin öğrencilik yıllarında üniversiteyi terk ettiklerini ancak işlerini sevdikleri için bu denli başarılı olduklarını ifade etti.