Türk modası Bulgaristan’da parladı


Modacı Ahmet Özceyhan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği defilelerle Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bayrağımızı dalgalandırdı.

Ülkenin eski kralı, kraliçesi ve cumhurbaşkanının eşinin katıldığı defilelerde Özceyhan’ın tasarımları ayakta alkışlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği işbirliği ve misafirperverliğinde gerçekleşen organizasyonların asıl amacı iki komşu ülke arasında sosyokültürel bir köprü inşa etmekti. Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan bu özel organizasyona yaklaşık 400 konuk katıldı.

Defile sonunda kraliyet ailesi ve siyasetin önde gelen simaları tarafından ayakta alkışlanan Ahmet Özceyhan, ‘Ortak Geçmiş, Birlikte Gelecek adlı bu özel koleksiyonumuzda; yüzyıllar boyu birlikte yaşamış olan Bulgar ve Türk kültürlerinden büyük ilham aldım.

Tasarımlarımız arasında eski Türk motiflerinin işlendiği ceketleri, Bulgar nakışlarının ve madeni Bulgar paralarının yer aldığı kaftanları, el dokuması ketenlerimizi, ipeklerimizi görmek mümkün. Koleksiyonun özel bir parçasını oluşturan; Gaziantep’in ünlü el dokuma kumaşı kutnu’yu da tekrardan hayata kazandırdık.’ dedi.

türel değerlerimizi temsil etmekten son derece gururluyum. T.C. Sofya Büyükelçimiz Hasan Ulusoy ve Kıymetli Eşi Didem Ulusoy’a bu özel organizasyon için sarf ettikleri çaba ve özverileri için ayrıca şükranlarımı sunarım.

Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ise, ‘Kıyafetlerdeki desenler sadece desen değil, kültürel kodları da yansıtan sosyolojik değerlerimizdir.

Desenlerdeki benzerlikler geldiğimiz günden beri dikkatimizi çekmekteydi, ataları bu topraklardan olan eşimin özellikle dikkatini de çekmişti. Bunları bir araya getirip, ortak yaşama kültürünü bir de moda alanında nasıl gösterebiliriz diye bir düşüncemiz oldu’ diye konuştu.

Büyükelçi Ulusoy’un eşi Didem Ulusoy ise bu defileyle iki halkın ortak değerlerini yeniden hayata kazandırmak istediklerini, yeniden güçlü bağlarımızın olduğunu hatırlatmak amacında olduklarını belirtti.

Defilelerin ikinci ayağı Sofya Büyükelçiliği konutunda yine yüksek bir katılımla gerçekleşti. Önde gelen tüm basın organlarında yer alan bu defileler, ülkede büyük yankı uyandırdı.

Modacı Ahmet Özceylan ve mankenler defilelerin finalinde dakikalarca alkışlandı.