ASUMAN DABAK NEDEN HAPSE GİRDİ?

0
15

Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği tarafından Novartis iş birliğiyle 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü nedeniyle ürtiker hastalığına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda tiyatro sanatçısı Asuman Dabak’ın Dünya Ürtiker Günü’ne dikkat çekmek üzere sergilediği ‘Senin Dilinde’ adlı performansının tanıtım videosu ilk kez gösterildi. Böyle bir farkındalık çalışmasının bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Asuman Dabak, ‘Proje kapsamında bir AVM’de etkinlik düzenledik. Önyargı parmaklıklarıyla çevrili bir hapishanenin içinde 3 saat geçirerek ürtikerli bir hastayı canlandırdım.

Çoğu ürtiker hastası, vücutlarındaki yaralardan dolayı kendilerine evlerine kapatarak, sosyal yaşamdan soyutluyorlar. Onların bu psikolojik bunalımına dikkat çekmek için düzenlediğimiz etkinlikte katılımcılardan sosyal medya hesaplarında ‘senindilinde’ etiketiyle paylaşım yapmalarını istedik. Yapılan her paylaşımla önyargı parmaklıkları birer birer kalktı ve bu hastalığın bulaşıcı olmadığına vurgu yapıldı’ dedi.