AYDİLGE: KİRLİ İLİŞKİLERE GİRMEDEN DE MÜZİK YAPABİLMEK MÜMKÜN

0
0

İnternet üzerinde yayınlanan ‘Soramazsın’ programına konuk olan Aydilge, müzik sektörüyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Besteci, söz yazarı ve yorumcu kimliğiyle kendisine yöneltilen soruları içtenlikle cevaplayan Aydilge, müzisyenlerin alkol ve uyuşturucu ile anılması konusunda, ‘Yaratıcılıklarını artırmak ya da havalı gözükmek, hissetmek için madde kullandıkları düşünülür sanatçıların. Oysa bizi sanatçı yapan şey, yaratıcılığımız ve yeteneklerimizdir. Kimsenin özel hayatına karışmam ama benim gibi sigara alkol kullanmayan pek çok müzisyen var. Bir insanı iyi sanatçı yapan şey kullandığı maddeler değil, ürettikleri ve eserlerdir’ dedi.

Aydilge, ‘Neden bazı müzisyenlerin şarkılarının daha çok çalındığı’ ile ilgili soruya da, ‘Her sektörlerde olduğu gibi müzik dünyasında da adaletsizlikler var. Güç sahipleri kimin popüler olacağını maniple edebiliyor ve çok para ve  buna bağlı olarak da bol bol reklamla bazı isimler dayatılıp, sahte bir ‘tutmuş’ algısı yaratılabiliyor. Dünya starlarından daha fazla dinlenilmiş gibi gösterilen ünlülerimiz de oluyor. Lakin tüm bunlara rağmen kendi emeğiyle skandallara bulaşmadan, kirli ilişkilere girmeden de müzik yapabilmek hala mümkün. O yüzden genç müzisyenler sakın morallerini bozup vazgeçmesinler. Ben ayakta kalabildiysem, onlar da kalabilirler’ yanıtını verdi.

Şarkıcı, ‘Ünlü olmak için ünlü biriyle sevgili olmak mı lazım?’ sorusuna ise ‘Benim hiç ünlü bir sevgilim olmadı. Ama şöhret için güç sahibi kişilerle beraber olmayı seçen insanlar, dünyanın her yerinde, her sektörde var. Bu da bir tercihtir. Tercihlere saygı duyarım. Güçlü biriyle beraber olduğunuzda daha çabuk ünlenip, daha zengin ya da popüler olabilirsiniz, ama kendiniz olamazsınız… Ben birinin gücüne  bağımlı olup aşırı ünlü olacağıma daha az ünlü olup kendi müziğimi yapmayı tercih ederim’ dedi.