Başlıyoruz. Hazır mıyız gençler?

0
16

Tatiller bitti ve spor sezonu okullarla birlikte bir kısım için başlıyor, bir kısım için başlayacak. Ve biz de muhteşem programlar  ve muhteşem konularla sizlerin karşısında olacağız. Minik ama bir o kadar tatlı bir konuyla start veriyoruz.

Konumuzu, hızlı bir yağ yakımı olsun diye dairesel, her yerde yapabileceğimiz bir metodla anlatmaya başlıyorum …

Circuit training (Dairesel Antrenman) gerek o spora özgü gerekse genel motorik özellikleri geliştirici çeşitli istasyonların arka arkaya dizildiği, belirli süre dizildiği, belirli süre dinlenmeyi içeren kuvvet gelişimine yönelik bir çalışma şeklidir. Aerobik kapasite ve ağırlık çalışmalarının bir arada olduğu antrenman tekniğidir. Genelde 8- 12 istasyondan oluşan bir sıralama içindedir. İstasyon sayısı, yaş, geliştirilmek istenen özellik ve güç düzeyi göz önüne alınarak seçilir.
İstasyonlardaki çalışma süresi 20 ile 40 saniye arasındadır. İstasyonlar arasındaki dinlenme süresi sporcuların güç düzeyine, amaca göre ayarlanır. Burada dinlenme süresi 1:1 (yüklenme süresi dinlenme süresi eşit), 1:1. 5 veya 1:2 gibi ayarlanır. Dairesel çalışma özellikle kuvvette devamlılık veya genel kuvvet çalışmalarında kullanılır.

Bu antrenman tekniğinde bunu uygulayan kişi hiç ara vermeden veya az bir süre ara verdiği için nabzı çok aşağıya düşmeyecektir ve bu doğrultuda aerobik sistem antrenman boyunca kullanılacaktır. Bu teknikte hem aerobik hem de ağırlık istasyonlarının da kullanılmasıyla birlikte kas gücünde artış olacaktır. Her set tekrar ve yüklenme zamanları farklı olacağından kas gücü dayanıklılığında da artış olacaktır .

 

Dairesel antrenman sadece sporcular için değil zinde olmak ve kilo vermek isteyen herkes için ideal bir programdır. Doktorların da dediği üzere kardiovasküler sistem için aerobik çalışma, iskelet ve kas sistemi için kuvvet ağırlık çalışmaları öneriliyor. Bu iki programın bir arada olması çalışmayı daha eğlenceli ve kapsamlı hale getiriyor .

Bu tekniği kullanan kişi zindelik ve kilo vermek için yapıyorsa tüm hareket ve kas sistemini devreye sokacak şekilde programlamak doğru olacaktır. Hatta her turun başına aerobik sistemi devreye alacak koşu, sabit bisiklet gibi istasyon kullanılırsa sonuca daha odaklı bir çalışma olacaktır.

Bir eğitmen olarak circuit training programında hayal gücünüzle istediğiniz ve aklınıza gelen tüm hareketleri programa dahil edebilirsiniz. En önemlisi bu programı uygularken çok dikkat etmek gerekir. Kişinin sağlık durumu başta olmak üzere antrenman sırasında nefes nefese kalma durumları çok sık yaşandığında dinlenme sürelerini uzatma, kas gücü aktif olan istasyonlarda yardımcı kasları da devreye sokarak sakatlıkları önlemeliyiz.

Herkese spor dolu bir yaşam diliyorum…