BURSALI SANATÇI TARIK TARCAN’DAN HABER VAR

0
38

Katıldığı mankenlik yarışmasında birinci seçilen ve şöhret kapısını aralayan Bursalı Tarık Tarcan, 90’lı yılların en popüler isimlerinden biriydi. Tarcan, 30 yıl önce İstanbul’u terk ederek Antalya’ya yerleşti. Zaman zaman kararıyla ilgili pişmanlık yaşadığını söyleyen Tarık Tarcan, yaz aylarını ise Marmaris’teki evinde geçiriyor.

Ünlü oyuncu havaların düzelmesiyle birlikte soluğu Bozburun’da aldı. Deniz manzaralı evinden fotoğraf paylaşan Tarık Tarcan altına ‘Bozburun’da akşam oluyor… Yalnızlığın arkasından ay çıkmakta…’ notunu düştü. Tarık Tarcan verdiği bir röportajda ‘Bozburun’da bir gününüz nasıl geçiyor?’ sorusuna, ‘Sabah uyanır kahvaltı yapar ve ekonomi haberlerini izlerim. Öğlen 11 gibi köy kahvesine giderim. Her gün bir sabah bir de akşam olmak üzere Türk kahvesi içerim. 8 metrelik küçük bir yelkenlim var, denize çıkarım. Ardından evle uğraşırım. Akşam da kahveye son kez uğrar ve oradan eve geçer yıldızları izlerim’ yanıtını vermişti.

Tarık Tarcan kimdir?

Tarık Tarcan, 14 Nisan 1958’de Bursa’nın Mudanya ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimimi Bursa’da tamamladı. Eğitim hayatıyla birlikte gelişen spor aşkı onu spor akademisine yönlendirdi. Ancak okul için gittiği İstanbul’da mankenliğe başlayınca hayatının ve kariyerinin yönünü tamamen değiştirdi. Yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce defile, yüzün üzerinde reklam filmi çevirerek ona farklı coğrafyalar, farklı iklimler ve farklı kültürlerle birlikte sinema dünyasının kapılarını da açtı.

1984 yılında sinema serüveni başladı, Müjde Ar’la ‘Fahriye Abla’ filminde kamera karşısına geçti. Ondan sonra da çok sayıda sinema filmi ve TV dizisinde rol aldı. 1991 yılında zirvede olduğu yıllarda pırıltılı dünyaya veda etti. Tarık Tarcan kariyerine bu erken vedanın nedenini kısaca ‘kırgınlık’ olarak açıkladı.

600 yıllık Bursalıyız…

Tarcan, daha önce verdiği bir röportajda ailesi ve kendisi hakkında şunları söylemişti:

Ailemizde hem Kızık, hem Kayı boyları var. 600 yıllık Bursalıyız. Dedemin büyük dedesinin şu anda Tayyare Kültür Merkezi’nin olduğu yerde süt çiftliği varmış. Ailemizde yoğun biçimde eğitici ve subay bulunmaktaydı. Benim için önce spor adamlığı geliyor. Tofaş, Renault, Bursaspor ve İstanbul’da çeşitli takımlarda spor yaptım. Bursaspor’da basketbol, voleybol, atletizm ve altyapısında futbol da oynadım. Bursalı olmaktan onur ve gurur duyarım.

Sık sık Bursa’ya gelen Tarık Tarcan, doğduğu şehirde çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesabından yayınlıyor. Tarcan, yine bir Bursa ziyaretinden yansıyan bu fotoğrafının altına, ‘Bursa’da olmak güzeldir. Geçmişi koklarsın anılar dolar ciğerine’ yazmıştı.