Egzersiz ve sağlık

0
1

Başlıyoruz,
Başladık, hazır mıyız ?

Öncelikle kendimi tanıtayım ben Erdem Öztürk.

6 yaşında spor hayatıma başlamış bir birey olarak bugünlere gelene kadar aktif olarak lisanslı 6 branşta profesyonel olarak mücadele ettim ve 2012 yılında UÜ Spor Bilimleri Fakultesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü kazandım ve 2015 yılında mezun oldum. 2013 yılında profesyonel eğitmenlik hayatıma start verdim ve ilk stüdyomu kurdum. Bugün de devam etmekte olup sizlere salonumda özel egzersizler, bilgilendirmelerle yardımcı olacağım beraber bir çok sıkıntının üstesinden geleceğiz.

Gelelim konumuza ; başlıkta görüldüğü üzere; SAĞLIK …

İnsanoğlu yüzyıllar önce kendi bedenini kullanarak iş yaparken, günümüzde teknolojinin kendisine sunduğu imkânlarla hareketliliğini yitirmiştir. Bugün birçok ülkede insanları tekrar hareketli kılmak bir devlet politikası olmuştur. Çünkü egzersizlerle sağlığı korumanın mümkün olduğu bilimsel bir gerçektir. Her gün egzersizlere ayrılacak 15–20 dakika ile sağlık için ekstra harcamalarının büyük ölçüde önlenmesi mümkündür. Sağlıklı bireylerin sağlıklı toplum oluşturabilmesinin yapı taşları arasında spor yapmanın ne denli büyük bir yer tuttuğunu artık tüm dünya ülkeleri kabul etmektedir. Düzenli yapılan egzersizin bazı rahatsızlıkların gelişmesini ve ilerlemesini bireylerin fiziksel uygunluğunu geliştirerek engellediği bilinmektedir. Fiziksel uygunluk kardiovasküler dayanıklılık, kas kuvveti, denge, kassal dayanıklılık, vücut kompozisyonu ve esneklik ögelerinden oluşmaktadır.

Egzersizlerin fiziksel sağlık üzerine pozitif etkisi olduğu hakkında hemfikirizdir. Bu etki doğrudan birçok organ ve sistemlerin fizyolojik fonksiyonunun gelişmesiyle birlikte dolaylı olarak hareketten doğan duygusal durumun gelişmesiyle de görülebilir. Ayrıca egzersiz kan basıncını düşürür, denge ve hareket kabiliyeti gelişir, denge kaybedip düşme riskini ve yaralanma risklerini azaltır (kalça ya da bilek kırılmaları), vücudun kas ve kemik kütlesi kaybını yavaşlatır, esneklik artar, ideal kilonun korunması sağlar, uyku düzenini sağlar, gerginlik ve stresten uzaklaştırır, sağlık ve uzun bir yaşam sunar.

Fiziksel aktivite, insan organizmasının sağlıklı gelişebilmesi için gerekli bir temel fonksiyondur. Orta yaşlı ve yaşlı kişiler için fiziksel aktivitenin önemi son 20 yıldır sistematik olarak artarak çalışılmaktadır.

Şimdi herkes için sağlıklı olan reformer – pilates egzersizine minik bir giriş yapıyoruz…

Pilates ve reformer egzersizi diğer egzersizlerine göre daha az şiddette bir egzersiz olmasına rağmen, hareketlerin yapılışı sırasındaki konsantrasyon, kontrol, merkezlenme, akıcı hareket ritmi,hareketin kesinliği ve nefes kullanma tekniği ile sağlıklı bir vücut için oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapılan çalışmalarda pilates egzersizlerinin kalp hastalıkları riskini azalttığı, osteoporozu önlediği, vücudu güzel bir şekle soktuğu, denge, esneklik ve kuvveti geliştirdiği gösterilmiştir.

Bu çalışmada amacımız pilates ve reformer yapan deneklerin aynı zaman süresinde 10 haftalık bir süreç sonunda pilatesin oluşturduğu bedensel etkileri ile reformerın oluşturduğu bedensel etkiler arasındaki kas denge ve hareket kabiliyeti, vücudun kas ve yağ kütle oranı, ideal kilo ile bedensel ölçülerin farklılıklarını gözle görülür şekilde ortaya koymak.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığı ‘Sadece hastalıklardan ve mikroplardan koruma değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali’ olarak açıklar. Yaşadığımız çağa göre ise; duygusal, ruhsal, zihinsel (entellektüel), toplumsal, mesleki ve fiziksel olarak sağlıklı olma hali olarak açıklanabilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Sağlıkla kalın …