Güzellik uzmanlığı…

0
14

Son yıllarda kişisel bakıma, güzelliğe ve dolayısıyla sektöre yapılan yatırımlar çok hızlı bir şekilde artıyor. Hatta bu artış ülkemizde, dünyada ki büyümenin iki katı. Dünyada hızla değişen, gelişen kozmetik ve kişisel hizmet sektörü çok önemli bir pazar payına sahip.

Estetik kaygısını yüz yıllardır yaşıyoruz. İyi görünmek hep çok önemli. Değişen yaşam şartları, çalışan kadının bakımına daha çok özen göstermesini gerektirmiş, bu da sektörü büyütmeye devam etmiştir. Böylece sektördeki kalifiye çalışan ihtiyacı oluşmuştur.

Sektörde çalışmak isteyenler aldıkları güzellik uzmanlığı eğitimi sonrasında geniş kariyer olanaklarına sahip oluyorlar. Başlıca kariyer olanakları; güzellik salonları ve merkezleri, oteller, spa wellness salonları, tıp merkezleri, saç ekim merkezleri, eczaneler, TV kanalları, kozmetik satış noktaları…

Çalışma alanlarının oldukça geniş olması, güzellik uzmanlığının aranan meslekler arasına girmesini sağlamıştır. Güzellik uzmanları mesleklerini icra ederken dermatoloji ve kozmotoloji alanlarının ilkelerinden yararlanmaktadır. Öğrencilere eğitim sırasında nerede doktorun nerede güzellik uzmanının devreye gireceği öğretilir. Güzellik uzmanları, cildi ve vücudu analiz ederek uygun bakımları uygun araçlar seçerek gerçekleştirir. Bu analizleri yapmak için ve araçları seçmek için gerekli donanıma sahiptirler.

MEB onaylı kurslarla eğitilen güzellik uzmanları oldukça kapsamlı ve uzun bir eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim sonucunda, masaj, makyaj, epilasyon, depilasyon, el ayak bakımı gibi alanlarında iyi uygulamalar yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikte uzmanlar yetiştirilir.

İşletmecisi olduğum ‘Essplusakademi’, pek çok estetisyen istihdam eden firmadan güzellik uzmanlığı personeli talebi alıyor. Fakat yeterli sayıda mezunumuz olmadığı için talebe cevap veremiyoruz.

Oysa ki, işsizlik oranları malum. İlk başlangıçta 2.000 lira ve üzeri maaşlarla işe başlanılabilen bu meslek için daha çok talep olması gerekiyor. Güzellik uzmanları kişisel gelişimini sürekli devam ettirebilir ve iyi kazanabilirler. İşini değiştirmek isteyenler veya iş arayanlar geleceğinizi güzellik uzmanlığı eğitimiyle değiştirmek sizin elinizde…

Unutmayalım ki;

Başarı iyi bir başlangıç ister…