Her gün daha da güzel bir cilt

0
2

Bu soğuk günlerde cildimiz hiç olmadığı kadar bakılmaya ihtiyaç duyuyor. Vücudumuzdaki en büyük organımız olan cildimize acaba gereken özeni gösteriyor muyuz?

Soğuk ve kuru hava, ultraviyole ışınlar, yanlış beslenme, ısınan kapalı ortamlar, çevre kirliliği ve cilt temizliğinin yeterince yapılmaması; cildimizin hassaslaşması, kızarması ve çatlaması için bazı etkenlerdir. Oysa biz cildimizin sağlıklı, pırıl pırıl, canlı ve genç görünmesiyle kendimizi mutlu hissederiz.

Peki cildimize nasıl bakmalıyız?

Öncelikle cildimize doğru beslenerek ve bolca su içerek içten bakmalıyız.

A- E ve C vitaminleri cilt için çok önemli vitaminlerdir. Bu vitaminlerin düzenli alınması cildi besler. Örneğin C vitamini maydanoz, kivi, brokoli, limonda bolca bulunur. C vitamini vücutta depolanamadığı için sık sık alınmalıdır. E vitamini salatalık, yumurta, ceviz, mısır ve zeytinyağında oldukça fazladır. A vitamini ise balık, süt, havuç, domateste bolca bulunur. Vitaminler ve su cildin hayat kaynağıdır. Cildin temizlenmesi, güneşten, çevresel faktörlerden korunması ve belirli periyotlarla profesyonel bakım yapılması sağlıklı görünmesi için gereklidir.

Profesyonel bakımın eğer ciltte leke, kırışıklık, sarkma, akne, kronik kızarıklık gibi problemler yoksa yani cildin farklı tedavi protokollerine ihtiyacı yoksa ayda bir kez yapılması yeterlidir. Bu bakımlar mükemmel bir cilt için evet çok gereklidir ama evde günlük bakımlar yapılmazsa yetersizdir. Her gün cilt temizlenmeli, nemlendirilmeli ve güneşten korunmalıdır. İşte ancak bu şekilde en ideal cilt görünümü yakalanmış olur.

Bir sonraki yazımda cilt problemlerinden kurtulma metotlarından bahsedeceğim. İlk konumuz sert iklimin tetiklediği kronik kızarıklık ve aşırı hassas cilt sorunu olacak.

Değerli Tekmagazin okuyucuları, yeni yıla girmemize sayılı günler kaldı. 2018’de yaşayacağımız her günün bir öncekinden daha fazla güzelliklerle dolu olmasını diliyorum.