KİMSE ADRIANA LIMA, CAN YAMAN YA DA BRAD PITT OLMAK ZORUNDA DEĞİL!

0
7

Yaptığı müzikler ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerle adından söz ettiren Aydilge, son şarkısıyla hakim moda ve güzellik anlayışının zararlarına dikkat çekti.

Geçtiğimiz ay TV8’de yayına giren ‘Doya Doya Moda’ adlı programın jenerik şarkısını hazırlayan Aydilge, magazin dünyasındaki güzel ve yakışıklı olarak dayatılan isimlere meydan okudu. Alışılanın aksine, manken ölçülerinde değil, büyük beden kadınların katıldığı moda programının şarkısını hazırlayan sanatçı, ‘Modanın bedeni olmaz, güzelliğin ölçüsü olmaz’ sloganıyla kalıpları yıkmak istediklerini dile getirdi.

Aydilge’den büyük bedenlere destek

Söz ve bestesi kendisine ait olan ‘Hayat Şaşırtır’ isimli şarkının, tüm kadın ve erkeklere motivasyon kaynağı olmasını umduğunu dile getiren Aydilge, ‘Kimse Adriana Lima, Can Yaman ya da Brad Pitt olmak zorunda değil. Onlar gibi olmamamız bizim güzel ve yakışıklı olmadığımız anlamına gelmiyor. Çünkü güzellik kasla ya da uzun bacakla ölçülemeyecek kadar değerli’ dedi. Dayatılan güzellik ve yakışıklılık anlayışlarının özellikle gençleri yeme bozukluğu ve psikolojik rahatsızlığa sürüklediğini anlatan sanatçının konuyla ilgili yazdığı bir de romanı bulunuyor. ‘Bulimia Sokağı’ adlı roman İnönü Üniversitesi sosyoloji bölümünde kaynak kitap olarak gösteriliyor.