Herkese sıcacık bir merhaba

0
30

Tek Magazin okurlarına öncelikle sıcacık bir ‘merhaba’ dilerken artık ben de kendimce ve hislerime dayanarak bu bölümde annelik, çocuk, bebek ve kurucusu olduğum ‘Bursamom’ ailemden bahsederek paylaşımlarda bulunacağım.

Ama öncelikle, ‘Müge Eron kimdir ve neler yaptı, şuan neler yapıyor’… Biraz kendimden bahsetmek isterim…

28 Eylül 1982 İstanbul doğumluyum. Babamın mesleği gereği (kimya mühendisi)  ilkokulu Bilecik iline bağlı Bozüyük ilçesinde okudum. İlkokul 4. sınıfta Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nü kazanmamla beraber gündüzleri Bozüyük’te okuluma gidiyor öğleden sonra ise Eskişehir’e yolculuk ederek konservatuvar derslerine katılıyordum.

Ortaokul itibari ile tam zamanlı konservatuvara devam etmemle birlikte tam 5 yıllık bir konservatuvar deneyimim oldu. Ardından hayatım boyunca yapmak istediğimin sadece piyano çalmak olmadığına ailemin desteğini de alarak karar verdim (ilk radikal kararımdı) ve Bozüyük’te Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ne başladım. Okul birincisi olarak tamamladığım lise hayatı sonunda Ankara Gazi Üniversitesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği’ni kazandım.(Babamla gelecek odaklı düşünerek öğretmenliğin turizmden daha doğru bir karar olduğu kanısına vardık ki acaba doğru muydu?)

2004 yılında mezun olmamla birlikte öğretmenlik hayatına Eskişehir’deki bir özel okulda ev ekonomisi öğretmeni olarak başladım ve 2 yıl devam ettim. KPSS denilen ve bazı bölümlerin atamasının zor hatta hiç olmadığı bu sınava ben de girdim. Sonuç olarak Çorum’un Alaca ilçesine sistemin değişmesi sonucu Teknoloji ve Tasarım öğretmeni olarak atanarak tam 2 yıl muhteşem deneyim/ duygularla ve halen görüştüğüm öğrencilere duyduğum aşkla görev yaptım. Ardından aldığım yine bir radikal kararla (gurbetlik, yaşam şartlarının zor olması veya alışık olmadığım bir kültürle alakası yok ) tamamen aşırı idealist olmam sebebiyle devletten istifa ettim.

Özel okula geri dönerek içimde kalan umuda bir şans daha vermek istedim. Çünkü hala inancım vardı bir şeylere… Ankara Arı Koleji’nde 3 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra tekrar radikal bir karar alarak ailemin yanına Bursa’ya geldim…

Öğrencilere duyduğum sevginin bitmemesinden dolayı (öğretmenlik mesleğini de yapmak istemiyordum) Görükle Trio Öğrenci Yaşam Merkezi’nin Yurt Müdürü olarak göreve başladım. Eşimle o dönem tanıştık ve evlendik (bebek özlemi çekenler için bu kısmı ayrı yazacağım)… Severek yaptığım bu işin yanında aynı meydanda hayalim olan butiği açtım. O dönem de hamile kaldım ve 9. ayda kızıma kendimi vermek adına iş hayatıma ara verdim.

Bu kadar radikal karar alan Müge Eron, kızı Tuana’nın doğmasıyla aktif çalışma hayatının verdiği alışkanlığın getirdiği sebeplerle, Tuana 10 aylıkken bir gece kızını uyuttuğunda her akşam yaptığı gibi kahvesini yudumlarken bir şey yapma ihtiyacı hissetmişti… Ama ne?

Korkularım oluşmuştu bir evlat sahibi olunca…

Önce kızıma güvenli bir çevre sağlamak ve bununla birlikte üretemeyecek olma kaygısıyla beraberinde gelen, kızımla birlikte yapabileceğim bir şeyler…

O an doğdu ‘Bursamom Ailesi’… O an, ‘acaba benim gibi düşünen anneler var mıdır?’ dedim… Bursa’yı çok tanımıyordum ve o annelerle  tanışarak Tuana’nın onların çocuklarıyla büyümesini istiyordum. 2016 senesinin Nisan ayında o gece Instagram ve Facebook üzerinde kurulan ‘Bursamom Platformu’, aile, annelik, çocuk, bebek, kadın organizasyon, etkinlik, eğitim, yarışma, mekan, tanıtım, sosyal farkındalık gibi alanlarda şu ana kadar bir çok çalışmalarda bulunmuş/bulunmaya da devam eden ve her geçen gün çalışmalarıyla farklılık yaratan, 2018 senesi itibariyle de şuan içerisinde bulundugunuz Bursa’nın ilk ve tek ebeveyn portalı oldu.

Bunun yanında, ‘Bursa’nın en mutlu ailesi’ sloganıyla çıktığımız bu yolda annelerin Bursa Rehberi olan www.bursamom.com sitesiyle de Bursa’da yerelde ailelerin aradıkları her şeye bir ‘tık’la ulaşabilecekleri internet sitesiyle aileye yeni bir kan geldi.

Ben ilk yazımda, beni çok net tanımanız adına yaşadıklarımı bir kalemde size sunmak istedim. Umarım size de geçirebilmişimdir.

O zaman bir daha ki yazı da aile/anne/kadın ve çocuk adına güzel bir konuda birlikte olmak dileğiyle…

Sevgilerimle

Müge ERON

 

Instagram @bursamom

Facebook @bursamom

Youtube   @bursamom

İnternet sitesi www.bursamom.com