‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ ihracat şampiyonu oldu

0
4

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) 2017 yılı İhracat Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. 2017 yılında 10,7 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşan Elektrik Elektronik ve Hizmet sektörlerinde ihracat şampiyonluğunu göğüsleyen firmalara ödülleri takdim edildi.

TET bünyesinde bulunan hizmet sektörünün önemli ihracat kalemlerinden dizi ve kitap gibi kültürel hizmetler bu yıl dördüncü kez ödüllendirildi. Özellikle Latin Amerika ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilen Türk dizileri gecede ödüllerine kavuştu.

Geçtiğimiz yılın ihracat şampiyonu dizisi ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ oldu. Başrollerini Nurgül Yeşilçay ile Metin Akdülger’in paylaştığı dizinin yapımı TIMS Productions’a, dağıtımı ise Global Agency’ye ait. Gecede hazır bulunan Nurgül Yeşilçay büyük mutluluk yaşadı.

Ay Yapım’ın iddialı dizilerinden ‘Kara Sevda’ ikinci en çok ihraç edilen yapım oldu. Başrollerini Burak Özçivit ve Neslihan Atagül Doğulu’nun paylaştığı dizinin dağıtımı Inter Medya tarafından gerçekleştirildi.

Televizyon dizileri ihracatında üçüncü sıraya yerleşen dizi ise ‘Vatanım Sensin’ oldu. Halit Ergenç ile Bergüzar Korel’in başrolde olduğu ve halen yayınlanmakta olan dizi 03 Medya tarafından hayata geçirilen bir proje.