Münir Özkul hayatını kaybetti. Güle güle Mahmut Hoca

0
2

Sinemanın usta ismi Münir Özkul 93 yaşında yaşamını yitirdi. Özkul, uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığıyla mücadele ediyordu.

Türk sinemasının usta isimlerinden Münir Özkul, 93 yaşında, evinde vefat etti. Canlandırdığı ‘Mahmut Hoca’ ve ‘Yaşar Usta’ karakterleriyle hafızalarında yer edinen Özkul, uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle evinde tedavi görüyordu.

Münir Özkul, uzun yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu.

Münir Özkul kimdir?

Münir Özkul, İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde tiyatroyla başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi’nin sanat tarihi bölümüne devam etti. 1948’de Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen ‘Aşk Köprüsü’ oyunuyla profesyonel oldu.

Daha sonra Muhsin Ertuğrul’un yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçti. Bu dönemde John Steinbeck’ten ‘Fareler ve İnsanlar’ (1951), John Millington Synge’den ‘Babayiğit’, George Axelrod’dan ‘Yaz Bekarı’ (1954), John Patrick’ten ‘Çayhane’ (1955) gibi oyunlarda oynadı.

Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları’nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu’nda (1959-60) ve Istanbul Aksaray’daki Bulvar Tiyatrosu’nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı. 1963-67 arasında çeşitli topluluklarla turnelere çıktı; zaman zaman sahneden uzak kaldığı dönemler oldu. Sahne aldığı özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi oyuncularla çalıştı.

1978’de yeniden Şehir Tiyatroları’na döndü. 1983-84’te, daha önce kendi topluluğunda (1961) sahneye konan ve büyük ilgi gören, Jean Anouilh’in ‘Generalin Aşkı’ oyunuyla Dormen Tiyatrosu’nda sahneye çıktı.

1980’lerin ortalarında Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğuna katıldı, aralarında ‘İstanbul’u Satıyorum’un da yer aldığı dört oyunda rol aldıktan sonra sahnelere veda etti.

Kızından ilk açıklama…

Evinin önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Münir Özkul’un kızı Güner Özkul, ‘Uzun bir süreçti. Defalarca asılsız haberlerle bugüne hazırlanmış olduk’ dedi. Özkul, babasının cenazesinin pazar günü en geç pazartesi günü kaldırılacağını söyledi.