Sonbahara yenik düşmeyin

0
1

Adım adım sonbahara yaklaşırken, bulaşıcı hastalıklar, bakteriler, virüsler de kendilerini göstermeye başladı. Yetersiz beslenmenin ve yaşlılığın yarattığı bir sonuç olan bağışıklık sisteminin zayıflaması, vücudun bu bakteri ve virüslere karşı savaşmasını zorlaştırıyor.

Dr. Orçun Orhun, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerle bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebileceğimizi ve hastalıklardan nasıl korunabileceğimizi anlattı. Orhun, ‘Yalnızca sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, vücudun çalışma mekanizmasını zorluyor. Alınan vitamin ve mineraller eğer protein, esansiyel yağ asitleri ve karbonhidratla desteklenmezse, beslenme programının dengesi bozulur ve bağışıklık sisteminizi güçlendiremezsiniz. Bu nedenle yeterli miktarda protein, yağ ve karbonhidrat tüketimine de dikkat edilmeli’ diyor.

Hazır gıdalardan uzak durun

Kalorisi yüksek, tuz ve yağ yağ oranı dengesiz ve bol şekerli yiyecek ve içeceklerden, kısacası hazır gıdalardan uzak durun. Haftada 3 kere balık tüketimine özellikle dikkat edin. Burada en önemli olan şey, vücudun ihtiyacı kadar beslenmek…

 

Dr. Orçun Orhun

A vitaminli bol lezzetli ‘Mor meyve suyu’

Özellikle A vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Bu nedenle havuç ve karalahana tüketmeyi ihmal etmemek gerekiyor.  Pancar, kırmızılahana, limon ve havucu katı meyve sıkacağı ya da meyve püresi yardımıyla sıvı hale getirerek, bolca A vitamini tüketebilirsiniz.

Migreni magnezyumla yenin

Mevsim dönüşlerinde hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de migren ağrılarını geçirmek için önerilerden bulunan Dr. Orhun, ‘Magnezyum, baş ağrısı tedavisi olarak bilinir. Sadece yarım ananas (gerekirse konserve kullanın) seçtiğiniz yapraklı yeşillikler, bir kereviz, limon ve zencefil ile ağrınızı alacak muhteşem karışıma sahipsiniz’ diye konuştu.

Düzenli egzersiz yapın

Dr. Orçun Orhun tüm bunlara ek olarak şöyle devam ediyor: Sigara, alkol, şekerden uzak durun. Antioksidan içeriği zengin besinler tüketin. Taze ve mevsiminde sebze meyve yiyin. Yeterli ve kaliteli uyuyun. Yeşil alanlara yürüyüş yapın. Düzenli egzersiz yapın böylece vücudunuz, virüslerle çok daha kolay baş edebilir.