Tuba Ünsal: Çocuğun yeri ailesinin yanıdır!

0
46

Bu yıl 4. kez düzenlenen Fashion Film Festivali önceki gece Zorlu PSM’de düzenlendi.

7 farklı kategoride ödül dağıtan Moda Filmleri Yarışması’nın jüri üyeleri arasında oyuncu Tuba Ünsal da vardı. ‘En İyi Moda Filmi’ ödülünü vermek için sahneye çıkan Tuba Ünsal, dünyada hızlı moda üretmek için çalıştırılan çocuk işçiler konusuna dikkat çekti.

Ünsal şunları söyledi:

Moda örtünmek için giyinmenin yanı sıra bizler için bir sanat dalı halinde. Modanın gücünün farkında olmalıyız. Öte yandan bu alanda yaşanan sorunların da farkında olmalı bunları daha fazla konuşmalıyız. Fabrikaların ucuz ve hızlı moda üretmek için küreselleşmiş dünyada çocukları kullanmaları çocukların tedarik zinciri içinde yer almaları kabul edilebilir bir şey değildir. Çocuklar ne yazık ki ucuz, itaatkar ve kolay sömürülen iş gücünü oluşturuyor. Dünyada yaklaşık 260 milyon çocuğun çalıştırıldığı ifade ediliyor.

Bunların önemli bir bölümü de moda endüstrisinde sömürülüyor. Bir anne ve kadın olarak bunun karşısında durduğumu belirtmek istiyorum. Çocuğun yeri ailesinin yanı ve eğitim gördüğü kurumdur. Tüm moda dünyasını farkında olmaya ve bu saçma tüketim çılgınlığından çıkmaya davet ediyorum.