Tüp mide ameliyatından sonra başarıya yönelik 7 strateji

0
8

Kilo kaybında günümüzde bilinen en etkili yöntem obezite cerrahisi.  Fakat obezite cerrahisi tek başına sihirli bir değnek değil. Ameliyattan sonra hayal ettiğiniz gibi bir vücuda sahip olabilmek için bazı stratejilere uymanız gerekiyor.

Prof. Dr. Halil Coşkun, zayıflama cerrahisinden sonra başarıya yönelik stratejiler hakkında şu bilgileri verdi:

DAVRANIŞLARINIZI DEĞİŞTİRİN…

Ameliyatla birlikte bir davranış değişikliği taahhütü yapmalısınız. Ameliyatın sizin için tüm işleri yapmasını beklerseniz, yanılgı içindesiniz demektir. Yeme davranışlarınızı değiştirmek için efor sarfetmeniz ve fiziksel aktiviteyi hayatınıza dahil etmeniz gerekir. Eğer önceden almadıysanız, hali hazırda yetersiz beslenmeyi önlemek için vitamin almanız ve obezite cerrahi kliniğinizdeki randevulara düzenli gitmeniz gerekir.

HAYATINIZ DEĞİŞECEK…

Ameliyat öncesi, ameliyat sırasında ve sonrasında kendinize has bir hayat değişikliği yaşayacaksınız. Sadece bedeniniz değil, beyniniz değil, sindirim sisteminiz değil. Bütünüyle bir hayat değişikliği yaşayacaksınız. Yeterli uyumak, stresi en aza indirmek, kendinizi boşlukta hissedip fazla yememek, arkadaşlarınız veya ailenizle vakit geçirmek ve ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde dinlenmek gibi sorumluluklarınız olacaktır.

KENDİNİZE İYİ DAVRANIN…

Her şeyden önce bunun bir süreç olduğunu kabul edin. Ve bu ameliyat gününde başlayıp ameliyattan sonra bitmez. Günler, haftalar ve aylar sürer. Dolayısıyla önce küçük, gerçekçi değişiklikler yapmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Bu, sonunda günlük yaşamınızda değişiklikleri benimsemenizi kolaylaştıracaktır. Kendinize iyi davranın. Herhangi bir değişikliğin zor olduğunu kabul edin, bu nedenle sabırlı olun. Yeme alışkanlıklarınızı ve egzersiz alışkanlıklarınızı bir kerede değiştiremezsiniz.

KENDİNİZİ KONTROL EDİN…

İnsanlar yanlış bir şekilde, obezite ameliyatları midenin boyutunu azaltacağı için, ameliyat sonrası mideniz için uyumlu gıdalara otomatik olarak geçeceklerini düşünüyor. Davranışsal eylem ve davranışsal denetim kavramı, onların anlayışına uymuyor gibi görünüyor. Mideniz bir muz büyüklüğünde olmasına rağmen, sizi otomatik olarak yeme/yemek gereksinimlerine uymaya sevk etmez. Bu değişikliği yaşam tarzınıza siz yansıtmalısınız. İstediğiniz değişiklikleri elinizden gelen en iyi şekilde yapmak zorundasınız. Bu nedenle, ne yediğinizi, ne zaman yediğinizi, nasıl yediğinizi ve diğer tüm koşulları kasıtlı olarak düşünmeniz gerekecek.

VÜCUDUNUZU DİNLEYİN…

Ameliyattan önce ve sonra vücudunuz size sinyaller verecek. Kendinize aç olup olmadığınızı sorun. ‘Hayır, tok olduğumu hissediyorum. ‘Acıktım mı? Biraz bekleyeyim, karnım guruldamıyor’. Vücudunuzu dinlemeyi öğrenirseniz başarıya ulaşma şansınız artar. Belki de sadece sıkıldığınız, kızgın olduğunuz ya da üzgün olduğunuz için yemek yiyorsunuz. Bu ipuçlarına dikkat etmek önemlidir. Vücudunuzu anlamak için iç kılavuz tablolarınızdır bunlar.

SOSYAL DESTEK ŞART…

Ameliyattan sonra, hastaların stresli bir dönem geçireceği şüphesiz. Stres, değişimin vücut üzerindeki tepkisidir, olumsuz etkileri olabileceği gibi olumlu etkileri de olabilir. İnsanlar hem hayatınızda yapacağınız köklü değişikliklerde size yardımcı olabilirler hem de karşılaşacağınız zorluklarda size yardım edebilirler. Sosyal destek önemlidir.