Türk dizileri, Güney Amerika’da ünlü Brezilya dizilerini dahi gölgede bıraktı. Bunun sebebi ise müstehcenlik ve şiddet içermeyen Türk dizilerinin ailece izlenebilmesi.

Türk dizileri son yıllarda ülkenin önemli ihracat kalemlerinden biri haline gelirken, bu durum Güney Amerika’ya da yansımaya başladı. Türk dizileri kıtada o kadar sevildi ki, ünlü Brezilya dizilerini bile gölgede bıraktı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Kolombiya Direktörü Doç. Dr. Mehmet Özkan, Latin Amerika’da Türk dizilerinin fenomen olduğunu belirtti.

Özkan, ‘Şu an ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi reyting rekorları kırıyor.  ‘Aşk-ı Memnu’ ile başlayan Türk dizi furyası ‘Fatma Gül’ün Suçu Ne?’, ‘Kara Para Aşk’, ‘Elif’, ‘Küçük Gelin’ ile davam etti. Şu an ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi reyting rekorları kırıyor’ dedi.

Doç. Dr. Mehmet Özkan, Türkiye’de etik eleştirilere maruz kalan dizilerin ‘ahlaklı’ olarak tanımlanmasının Latin Amerikan pembe dizileriyle karşılaştırılmasından kaynaklandığını da belirtti ve müstehcenlik içermeyen dizilerin ailece seyredilebilmesi nedeniyle tercih edildiğini ifade etti.