Türkiye’nin Oscar adayı ‘Ayla’ galası, filme esin kaynağı olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ve Kore Savaşı’nda ölümden kurtardığı manevi kızı Ayla (Kim Eunja) ile çocukluğunu canlandıran Kim Seol’ün katılımıyla yapıldı.

Bu önemli gecede Güney Kore Büyükelçisi Yunsoo Cho ile birlikte sanat, cemiyet ve iş dünyasından çok sayıda isim ‘Ayla’ ekibini yalnız bırakmadı.

Gösterim öncesi yapımcı Mustafa Uslu, yönetmen Can Ulkay, Süleyman Dilbirliği, manevi kızı Kim Eunja ve Kim Seol sahneye çıkarak seyircileri selamladı.

Ardından Sertab Erener’in ‘Ayla’ için bestelediği ve filmle aynı ismi taşıyan şarkının klibiyle başlayan gecede Astsubay Süleyman Dilbirliği, manevi kızı Kim Eunja ile birlikte yönetmen Can Ulkay ve tüm ekip sahne çıktı.

1950 yılında Kore’ye giden binlerce Türk askerinden birisi olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ve soğukta, donmak üzere bulup ölümden kurtardığı Kore’li minik bir çocuğun sevgi ve bağlılığını anlatan ‘Ayla’ya esin kaynağı olan baba ve kızı hayatlarını anlatan filmi yan yana, el ele izlediler.

Filmin oyuncu kadrosunda Hollandalı Claudia Memory Monroe ve Ali Atay da bulunuyor.

Filmde Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin gençliğini İsmail Hacıoğlu canlandırıyor.