Tavuk restoranı açmak isteyen oyuncu Asuman Dabak, İsmail Derya tarafından 2,5 milyon lira dolandırıldığını iddia etti. Savcılık, Dabak’a ait çekleri imzalayarak sahtecilik suçu işleyen iş insanı hakkında dava açtı.

2013 yılında Cihangir’de bulunan evini satışa çıkaran tiyatrocu Asuman Dabak’ın evini görmek için gelen İsmail Derya, Dabak’a evi neden sattığını sordu. Oyuncu, restoran açmak istediğini söyledi. Derya ise Çanakkale’de açacağı bir restoran olduğunu söyleyerek Dabak’a ortaklık teklif etti.

Günaydın’dan Dilek Yaman Demir’in haberine göre; Çanakkale’de restoran açmak üzere anlaşma yapan oyuncu, bankaya çek hesabı açtırdı, ortağına da 10 adet boş şekilde imzaladığı çek yaprağı bıraktı. Bir süre sonra bankadan aranan ünlü oyuncu çeklerin karşılıksız olduğu haberini aldı.

Derya ise Dabak’a borcu olduğu başka kişiler tarafından kaçırıldığını ve çek yapraklarını bu kaçıran insanlara verdiğini söyledi. Bir süre sonra Asuman Dabak hakkında icra takibi yapıldı. İcralık olan Dabak, icra takibi başlatan şahısları tanımadığını ve İsmail Derya tarafından 2.5 milyon lira dolandırıldığını ileri sürdü. Derya’ya, resmi belgede sahtecilik suçundan iki yıldan beş yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İsmail Derya, oyuncuyla bir mal alım satım işinde tanıştıklarını, oyuncunun kendisine restoran açmak istediğini söylediğini ve ortak olmak istediğini ilettiğini kaydetti. Derya, ünlü oyuncunun İsviçre’de bulunduğu bir sırada sepette tavuk, patates satıldığını gördüğünü, ‘Bunu Türkiye’de yaparsak para kazanırız. Aynı zamanda ben televizyoncuları buraya getirip reklam yaptırırım, ortalığı ayağa kaldırırım’ diyerek kendisini ikna ettiğini belirtti. Çeklerin bazılarını imzaladığını kabul eden Derya, ‘Tavuk bayisine teslim ettiğim çekin akıbetini bilmiyorum’ dedi.